Products Description
D35mm 35-100ml Frosted Flat-top Screw Cap Flexible Tube
The D35mm 35-100ml frosted flat-top screw cap flexible tube is made of high-quality material, which is durable and safe to use. The applicator design offers a convenient and hygienic way to apply hand cream and facial cleanser or other cosmetic products on your skin.
This tube is suitable for packaging 100-160ml of various cosmetic products, such as hand cream and facial cleanser. Its compact size makes it perfect for travel or daily use at home. The material also provides an excellent barrier against moisture, light, and oxygen, keeping your products fresh and effective for longer.
Overall, this custom cosmetics tube is a great choice for those looking for a high-quality, hygienic, and convenient way to store and apply their skincare products. Its durable material and attractive design make it a great addition to any cosmetic collection.
| Diameter | 35mm |
| Capacity | 35-100ml |
| Height | 75-148mm |
| Material | HDPE, LDPE, EVOH, Aluminum |
| Color | As Per Customer's Request |
| Production time | 30-35 days |
| MOQ | 10000PCS |
| Specification | Tube length according to customer's request |
| Logo | According to customer's requirement |
| Shipment | By sea, by air, or by express, etc. |
| Surface Handling | Silk-screen, offset print, hot stamping, labeling, foil sealing, electroplate etc. |
| Application products | hand cream and facial cleanser, etc. |


Ordering Guide
1.Choosing Tube with Cap types and making decision.
2.Comfiming details include Diameter,Capacity,Sealing type,Orifice.
2.Designing
3.Making PPS
4.Sending PO after sample approval
5.Paying
6.Making on production
1.Who are we?
We are based in Zhejiang, China,start from 2013,sell to Domestic Market(50.00%),North America(20.00%),Southeast
Asia(10.00%),Eastern Europe(5.00%),Western Europe(3.00%),Eastern Asia(3.00%),Northern Europe(2.00%),South Asia(2.00%),Southern Europe(2.00%),South America(1.00%),,Oceania(1.00%)Africa(1.00%). There are total about 101-200 people in our office.
2. How can we guarantee quality?
We established a very strict quality control system which ensures the quality of our products.
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
3.What can you buy from us?
Cosmetic plastic tube,cosmetic aluminum laminated tube,cosmetic plastic cap
4. Why should you buy from us not from other suppliers?
We're professional cosmetic tube manufacture with more than 15 years
We produce both PBL tubes and ABL tubes.
We achieve innovations each year.
We have advanced equipments.
We deliver products of high quality.
We've been working with many world class brands for years.
5.What services can we provide?
Accept Delivery Terms:FOB,CIF,C&F,EXW;
Accepted Payment Currency:USD, JPY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, Western Union, Cash;
Language Spoken:English, Chinese
Hot Tags: 35mm frosted flat-top screw cap flexible tube, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, custom, 40mm Round Plastic Cosmetic Soft Tubes, 90ml cc cream oval plastic tubes, BB Cream Cosmetic Packaging Tubes, cosmetics with silicone flip top cap, plastic round cosmetic soft tubes, plastic tubes with oval acrylic cap
