Products Description
D35mm 35-100ml Sharp-Mouthed Half-Stripe Cap Hose For Hand Cream
The D35mm 35-100ml sharp-mouthed half-stripe cap hose for hand cream is made of high-quality material, which is durable and safe to use. The applicator design offers a convenient and hygienic way to apply hand creams, body lotion, gels or other cosmetic products on your skin.
This tube is suitable for packaging 35-100ml of various cosmetic products, such as hand creams, body lotion, gels. Its compact size makes it perfect for travel or daily use at home. The material also provides an excellent barrier against moisture, light, and oxygen, keeping your products fresh and effective for longer.
Overall, this custom cosmetics tube is a great choice for those looking for a high-quality, hygienic, and convenient way to store and apply their skincare products. Its durable material and attractive design make it a great addition to any cosmetic collection.
| Diameter | 35mm |
| Capacity | 35-100ml |
| Height | 75-148mm |
| Material | HDPE, LDPE, EVOH, Aluminum |
| Color | As Per Customer's Request |
| Production time | 30-35 days |
| MOQ | 10000PCS |
| Specification | Tube length according to customer's request |
| Logo | According to customer's requirement |
| Shipment | By sea, by air, or by express, etc. |
| Surface Handling | Silk-screen, offset print, hot stamping, labeling, foil sealing, electroplate etc. |
| Application products | Hand creams, body lotion, gels, etc. |


Application
1. Eye cream/Lip gloss
2. Makeup/Sunscreen
3. Cleaner/Skincare
4. body care/Hair care
5. Food/Toothpaste
6. Hand cream/Neck cream
7. Acne treatment gel
8. Trial-sized/Travel-sized
9. Care Ointment
10. Physical/Massage
Q1: Can you produce PCR material tubes?
A1: Of course, we have some customer purchased PCR tubes from our company,Normally they choosed 30% PCR tubes.
Q2: How Can I get some samples for checking quality?
A2: Send us your company receipt information and we will send samples for you soon.
Q3: Do you have any containers in stock?
A3: Yes,we have some different options bottles in stock,pls contact us if you have any request.
Q4: Can we customized our design?
A4:Sure,it will depend on your requirement
Q5: Can you describe your packing details?
A5:Polybad+tray+carton
Hot Tags: 35mm sharp-mouthed half-stripe cap hose for hand cream, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, custom, empty cream cosmetic tubes, eye essence nozzle cosmetic plastic tubes, glossy labeling cosmetic round tubes, round wide nozzle tubes with gold cap, skin care packaging with screw cap, white plastic soft tubes
