↵
Products Description
D40mm 70-170ml Arc Clip-type Flip-top Tube For Various Body Lotions
The D40mm 70-170ml arc clip-type flip-top tube for various body lotions is made of high-quality material, which is durable and safe to use. The applicator design offers a convenient and hygienic way to apply body lotions and other cleansing and care products or other cosmetic products on your skin.
This tube is suitable for packaging 70-170ml of various cosmetic products, such as body lotions and other cleansing and care products. Its compact size makes it perfect for travel or daily use at home. The material also provides an excellent barrier against moisture, light, and oxygen, keeping your products fresh and effective for longer.
Overall, this custom cosmetics tube is a great choice for those looking for a high-quality, hygienic, and convenient way to store and apply their skincare products. Its durable material and attractive design make it a great addition to any cosmetic collection.
| Diameter | 40mm |
| Capacity | 70-170ml |
| Height | 94-178mm |
| Material | HDPE, LDPE, EVOH, Aluminum |
| Color | As Per Customer's Request |
| Production time | 30-35 days |
| MOQ | 10000PCS |
| Specification | Tube length according to customer's request |
| Logo | According to customer's requirement |
| Shipment | By sea, by air, or by express, etc. |
| Surface Handling | Silk-screen, offset print, hot stamping, labeling, foil sealing, electroplate etc. |
| Application products | Body lotions and other cleansing and care products, etc. |


Application
1. Eye cream/Lip gloss
2. Makeup/Sunscreen
3. Cleaner/Skincare
4. body care/Hair care
5. Food/Toothpaste
6. Hand cream/Neck cream
7. Acne treatment gel
8. Trial-sized/Travel-sized
9. Care Ointment
10. Physical/Massage
Q1: Can you produce PCR material tubes?
A1: Of course, we have some customer purchased PCR tubes from our company,Normally they choosed 30% PCR tubes.
Q2: How Can I get some samples for checking quality?
A2: Send us your company receipt information and we will send samples for you soon.
Q3: Do you have any containers in stock?
A3: Yes,we have some different options bottles in stock,pls contact us if you have any request.
Q4: Can we customized our design?
A4:Sure,it will depend on your requirement
Q5: Can you describe your packing details?
A5:Polybad+tray+carton
Hot Tags: 40mm arc clip-type flip-top tube for various body lotions, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, custom, cosmetic tubes with zinc alloy roller cap, Personalized Lip Balm Tubes, Plastic Cosmetic Tubes For Skincare, Plastic Lip Gloss Tubes, private label mascara tubes, twist off head tubes for lotion
