Products Description
D40mm 100-160ml Cosmetic Tube With Slant-Mouthed Flat Pump Head
The D40mm 100-160ml cosmetic tube with slant-mouthed flat pump head is made of high-quality material, which is durable and safe to use. The applicator design offers a convenient and hygienic way to apply sunscreen and makeup primer or other cosmetic products on your skin.
This tube is suitable for packaging 100-160ml of various cosmetic products, such as sunscreen and makeup primer. Its compact size makes it perfect for travel or daily use at home. The material also provides an excellent barrier against moisture, light, and oxygen, keeping your products fresh and effective for longer.
Overall, this custom cosmetics tube is a great choice for those looking for a high-quality, hygienic, and convenient way to store and apply their skincare products. Its durable material and attractive design make it a great addition to any cosmetic collection.
| Diameter | 40mm |
| Capacity | 100-160ml |
| Height | 122-174mm |
| Material | HDPE, LDPE, EVOH, Aluminum |
| Color | As Per Customer's Request |
| Production time | 30-35 days |
| MOQ | 10000PCS |
| Specification | Tube length according to customer's request |
| Logo | According to customer's requirement |
| Shipment | By sea, by air, or by express, etc. |
| Surface Handling | Silk-screen, offset print, hot stamping, labeling, foil sealing, electroplate etc. |
| Application products | sunscreen and makeup primer, etc. |


Ordering Guide
1.Choosing Tube with Cap types and making decision.
2.Comfiming details include Diameter,Capacity,Sealing type,Orifice.
2.Designing
3.Making PPS
4.Sending PO after sample approval
5.Paying
6.Making on production
Q1: Can you produce PCR material tubes?
A1: Of course, we have some customer purchased PCR tubes from our company,Normally they choosed 30% PCR tubes.
Q2: How Can I get some samples for checking quality?
A2: Send us your company receipt information and we will send samples for you soon.
Q3: Do you have any containers in stock?
A3: Yes,we have some different options bottles in stock,pls contact us if you have any request.
Q4: Can we customized our design?
A4:Sure,it will depend on your requirement
Q5: Can you describe your packing details?
A5:Polybad+tray+carton
Hot Tags: 40mm cosmetic tube with slant-mouthed flat pump head, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, custom, cosmetic packaging lipgloss tubes with brush, flat oval tubes of the latest, one off smallest twist off tubes, oval flat cosmetic tubes, rollerball cosmetic packaging tubes, soft touch pe cosmetic airless pump tubes
