Products Description
45 Two-color Limited Edition Valve Flip-top Cosmetic Squeeze Plastic Tube
The 45 Two-Color Limited Edition Beauty Squeeze Plastic Tube: a new choice of beauty packaging that combines appearance and practicality. With its limited-edition design and user-friendly structure, it endows color cosmetic products with dual highlights. It features an innovative valve flip-top structure – press the buckle to open easily, and it fits tightly without protruding when closed, balancing aesthetics and sealing performance to effectively prevent paste leakage or contamination. Customizable surface finishes are available, such as matte and gold stamping, helping brands shape a high-end and exclusive image.
| Diameter | 45mm |
| Capacity | 100-240ml |
| Height | 95-240mm |
| Material | HDPE, LDPE, EVOH, Aluminum |
| Color | As Per Customer's Request |
| Production time | 30-35 days |
| MOQ | 10000PCS |
| Specification | Tube length according to customer's request |
| Logo | According to customer's requirement |
| Shipment | By sea, by air, or by express, etc. |
| Surface Handling | Silk-screen, offset print, hot stamping, labeling, foil sealing, electroplate etc. |
| Application products | sunscreen and makeup primer, etc. |


Ordering Guide
1.Choosing Tube with Cap types and making decision.
2.Comfiming details include Diameter,Capacity,Sealing type,Orifice.
2.Designing
3.Making PPS
4.Sending PO after sample approval
5.Paying
6.Making on production
Q1: Can you produce PCR material tubes?
A1: Of course, we have some customer purchased PCR tubes from our company,Normally they choosed 30% PCR tubes.
Q2: How Can I get some samples for checking quality?
A2: Send us your company receipt information and we will send samples for you soon.
Q3: Do you have any containers in stock?
A3: Yes,we have some different options bottles in stock,pls contact us if you have any request.
Q4: Can we customized our design?
A4:Sure,it will depend on your requirement
Q5: Can you describe your packing details?
A5:Polybad+tray+carton
Hot Tags: 45 two-color limited edition valve flip-top cosmetic squeeze plastic tube, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, custom, cosmetic silicone tubes, cosmetic tubes with locked flip top cap, flip top cap oval tubes, plastic tubes with oval acrylic cap, soft touch pe cosmetic airless pump tubes, twist off tubes with plastic tubes
