Product Description
Plastic tubes cosmetics skin care with PE Tube With special-shape cover
Detalis of tube
| Product Name | Cosmetic Tube |
| Volume | 30ml-250ml |
| Tube size | dia: 22-50mm; length: 100-200mm |
| Material thickness | 270/12,275/12,300/12,350/12 mic or customized thickness |
| Raw Material | PE,AL,EVOH,EAA |
| Barrier | Aluminum foil/EVOH |
| Barrier Thickness | 5,12,16,20 mic |
| Color | Natrual silver, white, or customized color |
| Core diameter | 76,152mm |
| Roll length | 500m to 1000m |
| Printing | Offset printing,Silk screen printing,Cold foil stamping |
| Finishing | Glossy or matte varnish etc. |
| Artwork fomat | High resolution PDF,Adobe Illustrator,At least 3000 DPI resolution. |
| Packing | Roll wrapped with polyethylene film before put into seaworthy export carto |




About Us
we are an excellent manufacturer which supply cosmetic PE tubes, aluminum laminated tube and plastic laminated tube for Cosmetic ,personal care, pharmacy, hair care, food etc. Our company was founded in 2013 and have rich experience in this business.looking forward to building successful business with the new customer throughout the world in the further.

FAQ
1. How many years experience on laminate tube business?
A: We start cosmetic tube business since 1995, we have 15 years experience until now.
2. Are you a factory or trade company?
A: We are factory with export license. Our headquarter is located in Guangzhou, and two factories there.
3. How can I get a offer?
A: Please send your tube size details to our mail, we will reply you as soon as possible.
4. What is your advantage?
A: We can offer one-stop service for laminated tube. We can offer you tube laminates, tube machines, tube shoulder mould, plastic cap and colorful packaging box.
Ellimi made efforts for meeting an international standard set by the International Organization for Standardization (ISO), and has got the certification of ISO 9001:2000
Hot Tags: pe tube with special-shape cover, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, custom, plastic tubes with oval acrylic cap, skin care packaging with screw cap, cosmetic oval tubes with metal roll ball, Facial Cleanser Plastic Tubes Packaging, cosmetic oval tubes for cc cream, lotion soft tubes
